Logotyp MPK Poznań Sp. z o.o.
Kolejka Parkowa Maltanka
Strona Główna / Bezpieczeństwo / Pasażerowie
Bezpieczeństwo - pasażerowie
Instrukcja ratowania życia na poznańskich przystankach
instrukcja-udzielania-pierwszej-pomocyW nocy z 14 na 15 grudnia, na kilkuset wiatach przystankowych poznańskiej komunikacji miejskiej, rozpoczął się montaż instrukcji udzielania pierwszej pomocy. To efekt interpelacji, złożonej w ubiegłym roku przez radną Klaudię Strzelecką.

W opinii autorki interpelacji, umieszczenie instrukcji udzielania pierwszej pomocy na przystankach nie generuje dużych kosztów, a może okazać się bardzo przydatne.

Więcej…
 
Bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z pojazdu z wózkiem
prawidlowe-wysiadanie-z-wozkiem-plakatJest na naszej stronie internetowej „Mamy miejsce” – specjalnie dla mam ale i ojców, którzy tramwajem czy autobusem chcą ze swym dzieckiem podróżować bezpiecznie. Tym razem w ramach kursu wiedzy praktycznej adresowanego do rodziców podróżujących z dzieckiem – lekcja prawidłowego wsiadania i wysiadania z wózkiem. Sprawa wcale nie jest taka oczywista, bo jak wynika z napływających do nas  sygnałów i obserwacji, wielu rodziców wyprowadza  z pojazdu wózek przodem, a potem dopiero go opuszcza. Problemy są też z bezpiecznym wsiadaniem. Niewłaściwa kolejność w tym przemieszczaniu się,  może okazać się wielce niefortunna.




Więcej…
 
Jazda z coolturą
jazda-z-cooltura-kadrKiedy podróżny po raz pierwszy przybywa do obcego miasta, zewsząd atakują go najróżniejsze informacje. Musi poznać zasady funkcjonowania miasta, instytucji, które regulują życie mieszkańców i z którymi przyjdzie mu się zetknąć. Co zrobić aby zapewnić sprawną wymianę pasażerską? Jak zachowywać się w pojeździe, aby nie przeszkadzać innym? Obejrzyj nasze filmy :)
Więcej…
 
Oczekując na tramwaj/autobus zachowaj odległość od krawędzi przystanku
mamy-miejsce-4-plakat-mCo jakiś czas docierają do nas skargi, że kierowca zatrzymał się dalej od krawędzi przystanku i między platformą przystankową a podłogą pojazdu utworzyła się kilkucentymetrowa przerwa. W niektórych przypadkach podyktowane jest to stanem nawierzchni zatoczki, kierowca nie chce uszkodzić pojazdu podjeżdżając na przystanek. Często zdarza się jednak, że nie chce on potrącić osób, stojących na samej krawędzi przystanku. „Jest to spory problem, gdyż uniemożliwia podjechanie pod krawężnik, co najmniej jakieś 20 cm” – ocenia jeden z naszych kierowców.

Więcej…
 
Nie bądź karpiem! Nie daj się złowić!
nie-badz-karpiem-nie-daj-sie-zlowic-mKomenda Wojewódzka Policji we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu wykorzystując doświadczenie przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie oraz funkcjonariuszy stołecznej Policji zainicjowała w Poznaniu działania prewencyjne pod hasłem „Nie bądź Karpiem! Nie daj się złowić!" ukierunkowane na zwiększenie świadomości społecznej pod kątem zapobiegania drobnym, ale także dotkliwym stratom powstałym na skutek kradzieży kieszonkowych.
Więcej…
 
Bezpieczne ustawienie wózka dziecięcego w pojeździe
mamy-miejsce-3-grafika-mPrzodem do kierunku jazdy? Bokiem? Tyłem? Jak ustawić wózek, aby w razie awaryjnego hamowania dziecko było jak najbardziej bezpieczne? Na te pytania odpowiedzieli pracownicy MPK Poznań Sp. z o.o., naukowcy z Politechniki Poznańskiej i strażacy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Szkoły Pożarnej w Poznaniu. W autobusie i tramwaju przeprowadzili badania, które miały zmierzyć zachowanie wózka i  dziecka jako pasażera w każdej z tych sytuacji.

Więcej…
 
Na tramwaj/autobus oczekuj NA przystanku
oczekiwanie-na-tramwaj-al-solidarnosci-mWczoraj mieliśmy możliwość zaobserwować - przepraszamy bohatera zdjęcia - ale jeden z bardziej bezmyślnych sposobów oczekiwania na tramwaj na przystanku Rondo Solidarności. Zakładając, że pasażer nie wstanie odpowiednio wcześnie, mogłoby się to dla niego skończyć tragicznie. Tym bardziej że miał na uszach słuchawki (!) i wpatrując się co jakiś czas w swoją prawą stronę w kierunku ul. Słowiańskiej, mógłby nie dostrzec ani nie usłyszeć nadjeżdżającego z lewej strony tramwaju.
Więcej…
 
Dla mam... w innych miastach
pamietaj-o-mamach-gw-mW ubiegłym roku rozpoczęliśmy kampanię "MAMY miejsce", która ma na celu zwrócenie uwagi na problemy rodziców w dzieckiem w środkach komunikacji miejskiej. Dla mam przygotowaliśmy przewodnik, który wskazuje, jakimi drzwiami będzie najwygodniej wsiąść z wózkiem, prosiliśmy je o podzielenie się z nami swoimi opiniami na temat podróżowania tramwajem i autobusem. Dzięki ich sugestiom stworzyliśmy kolejną edycję "MAMY miejsce", przypominającą o siedzeniach oznaczonych specjalnym piktogramem, przeznaczonych dla opiekuna z maluszkiem. "Wystarczy tylko dobry gest i pomoc, aby  ułatwić rodzicowi jazdę komunikacją miejską, i aby mamy nie stały się więźniami swoich mieszkań tylko dlatego, że nie są w stanie poradzić sobie w pojedynkę" - przypominaliśmy.
Więcej…
 
Całkowity zakaz palenia na przystankach komunikacji miejskiej
zakaz-palenia-01-m15 listopada 2010 w życie weszła ustawa o zakazie palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Tym samym nie można już palić nie tylko pod wiatą, ale i na CAŁYM  PRZYSTANKU tramwajowym czy autobusowym. Dzięki temu zwiększy się przede wszystkim zdrowotne bezpieczeństwo wszystkich oczekujących na pojazd komunikacji miejskiej, a osoby niepalące (a w szczególności dzieci) nie będą przymusowo trute przez osoby uzależnione od nikotyny. Chcemy zatem jeszcze raz podkreślić, że zakazem palenia objęty jest cały przystanek.
Więcej…
 
Trzy dni, trzy upadki - czyli ciąg dalszy akcji "Trzymaj się!"
trzymaj-sie-w-tramino-m„Trzymaj się” – brzmiało hasło naszej kampanii rozpoczętej w styczniu tego roku, przypominającej pasażerom o tym jak ważne jest trzymanie się poręczy w środkach komunikacji miejskiej. Miniony weekend jeszcze tę tezę potwierdził. W ciągu trzech dni doszło do trzech upadków – jeden spowodowany nie trzymaniem się poręczy przez pasażerkę, dwa inne związane z zajechaniem drogi autobusowi przez samochód osobowy.
Więcej…
 
Pies przewodnik bez kagańca
pies-przewodnik-mNaszych pasażerów informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 223 poz. 1463) osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania kagańca u psa przewodnika.
 
Trzymaj się!
trzymaj-sie-plakat-mTego, że starszym należy ustępować miejsca, nie trzeba nikomu przypominać. Chcemy jednak – szczególnie właśnie tych naszych starszych pasażerów – uczulić, jak istotna jest ostrożność bezpośrednio po wejściu do pojazdu, czy też przy chęci jego opuszczenia.
Prosty, acz bolesny przykład: pasażerka wsiada do autobusu trzymając w jednej ręce parasol a w drugiej siatkę z zakupami. Po zamknięciu drzwi, zamiast chwycić poręczy, pani stoi i rozgląda się na boki. Autobus rusza i w ułamku sekundy zaczyna działać grawitacja a pasażerka ląduje na stopniu. Pospiesznie wstaje i dociera do rzędu wolnych siedzeń. Zamiast usiąść, kładzie na siedzeniu siatkę, a zamiast chwycić się poręczy, zaczyna składać parasol. Zakręt. Niestety owa pani, nie zdąży niczego złapać (dłoń ma zajętą parasolem) i po chwili niebezpiecznie przewraca się na plecy, uderzając głową o nadkole. Tej historii można by uniknąć, jeśli pasażerka przyłożyłaby większą uwagę do swojego zdrowia.
Więcej…
 
Ustąp miejsca mamie/tacie z dzieckiem, kobiecie w ciąży
mamy-miejsce-2-mRusza kolejna edycja akcji MPK Poznań Sp. z o.o. „MAMY miejsce”. Tym razem zwrócimy się do swoich pasażerów i przypomnimy o tym, jakie przywileje w środkach komunikacji miejskiej ma rodzic z dzieckiem i kobieta w ciąży. „W trakcie pierwszej edycji, dostaliśmy mnóstwo maili, w których każda mama i tata wskazywali największe problemy związane z podróżowaniem środkami masowego transportu” – przyznaje inicjatorka akcji Katarzyna Lesińska z Biura Promocji MPK Poznań Sp. z o.o. „Najczęściej pojawiał się właśnie problem ignorowania przez współpodróżnych. Chcemy do nich zaapelować za pośrednictwem plakatów, które umieścimy w naszych pojazdach”.
Więcej…
 
Masz specjalne miejsce siedzące w pojazdach
mamy-miejsce-2-mW tramwajach i autobusach znajdują się wyznaczone miejsca dla matki z dzieckiem, oznaczone specjalnym piktogramem. Mamy żalą się jednak, że nie wszyscy go respektują. Podczas drugiej edycji akcji "MAMY miejsce" apelowaliśmy do pasażerów o więcej życzliwości i wrażliwości. Apelujemy też do mam, rodziców, opiekunów - macie prawo upominać się o swoje miejsce w pojeździe. To dla Waszego bezpieczeństwa!
Poniżej przytaczamy kilka wypowiedzi, nadesłanych przez mamy oraz nasz apel.

Więcej…
 
Którymi drzwiami wejść do pojazdu? - przewodnik po komunikacji miejskiej
mamy-miejsce-plakat-mKtórymi drzwiami najlepiej wchodzić do pojazdu z wózkiem, tak aby przejścia nie utrudniały dodatkowe barierki i uchwyty? Gdzie ustawić wózek wewnątrz tramwaju czy autobusu? Czy rodzic/opiekun z dzieckiem ma wyznaczone miejsce w pojeździe? - na te i inne pytania odpowie nasz przewodnik!

„Niejednokrotnie nasi pracownicy byli świadkami, kiedy osoba, wsiadająca do pojazdu z wózkiem dziecięcym, próbowała korzystać z niewłaściwych drzwi” – przyznaje Katarzyna Lesińska z Biura Promocji MPK Poznań. – „Zbyt wąska przestrzeń, przeszkoda w postaci dodatkowej barierki, to wszystko sprawiało, że spanikowana mama naprędce szukała innej możliwości wejścia do pojazdu. Sytuacja narażała na stres nie tylko ją, ale i podróżnych, którzy niecierpliwie oczekiwali na odjazd z przystanku i odliczali mijający czas”.

Drugą sprawą jest ustawienie wózka dziecięcego w pojeździe. Mamy nie muszą cisnąć się między rzędami krzesełek, ponieważ w poznańskich pojazdach komunikacji miejskiej, dla wózków wyznaczona jest specjalna przestrzeń. Chcemy więc mamom podpowiedzieć, którędy wsiadać i gdzie ustawić wózek dziecięcy, aby podróżowało im się lepiej.

Więcej…