Logotyp MPK Poznań Sp. z o.o.
Kolejka Parkowa Maltanka
Bezpieczeństwo - dzieci
Którymi drzwiami wejść do pojazdu? - przewodnik po komunikacji miejskiej
mamy-miejsce-plakat-mKtórymi drzwiami najlepiej wchodzić do pojazdu z wózkiem, tak aby przejścia nie utrudniały dodatkowe barierki i uchwyty? Gdzie ustawić wózek wewnątrz tramwaju czy autobusu? Czy rodzic/opiekun z dzieckiem ma wyznaczone miejsce w pojeździe? - na te i inne pytania odpowie nasz przewodnik!

„Niejednokrotnie nasi pracownicy byli świadkami, kiedy osoba, wsiadająca do pojazdu z wózkiem dziecięcym, próbowała korzystać z niewłaściwych drzwi” – przyznaje Katarzyna Lesińska z Biura Promocji MPK Poznań. – „Zbyt wąska przestrzeń, przeszkoda w postaci dodatkowej barierki, to wszystko sprawiało, że spanikowana mama naprędce szukała innej możliwości wejścia do pojazdu. Sytuacja narażała na stres nie tylko ją, ale i podróżnych, którzy niecierpliwie oczekiwali na odjazd z przystanku i odliczali mijający czas”.

Drugą sprawą jest ustawienie wózka dziecięcego w pojeździe. Mamy nie muszą cisnąć się między rzędami krzesełek, ponieważ w poznańskich pojazdach komunikacji miejskiej, dla wózków wyznaczona jest specjalna przestrzeń. Chcemy więc mamom podpowiedzieć, którędy wsiadać i gdzie ustawić wózek dziecięcy, aby podróżowało im się lepiej.

Więcej…
 
Masz specjalne miejsce siedzące w pojazdach
mamy-miejsce-2-mW tramwajach i autobusach znajdują się wyznaczone miejsca dla matki z dzieckiem, oznaczone specjalnym piktogramem. Mamy żalą się jednak, że nie wszyscy go respektują. Podczas drugiej edycji akcji "MAMY miejsce" apelowaliśmy do pasażerów o więcej życzliwości i wrażliwości. Apelujemy też do mam, rodziców, opiekunów - macie prawo upominać się o swoje miejsce w pojeździe. To dla Waszego bezpieczeństwa!
Poniżej przytaczamy kilka wypowiedzi, nadesłanych przez mamy oraz nasz apel.

Więcej…
 
Bezpieczne ustawienie wózka dziecięcego w pojeździe
mamy-miejsce-3-grafika-mPrzodem do kierunku jazdy? Bokiem? Tyłem? Jak ustawić wózek, aby w razie awaryjnego hamowania dziecko było jak najbardziej bezpieczne? Na te pytania odpowiedzieli pracownicy MPK Poznań Sp. z o.o., naukowcy z Politechniki Poznańskiej i strażacy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Szkoły Pożarnej w Poznaniu. W autobusie i tramwaju przeprowadzili badania, które miały zmierzyć zachowanie wózka i  dziecka jako pasażera w każdej z tych sytuacji.

Więcej…
 
Dla mam... w innych miastach
pamietaj-o-mamach-gw-mW ubiegłym roku rozpoczęliśmy kampanię "MAMY miejsce", która ma na celu zwrócenie uwagi na problemy rodziców w dzieckiem w środkach komunikacji miejskiej. Dla mam przygotowaliśmy przewodnik, który wskazuje, jakimi drzwiami będzie najwygodniej wsiąść z wózkiem, prosiliśmy je o podzielenie się z nami swoimi opiniami na temat podróżowania tramwajem i autobusem. Dzięki ich sugestiom stworzyliśmy kolejną edycję "MAMY miejsce", przypominającą o siedzeniach oznaczonych specjalnym piktogramem, przeznaczonych dla opiekuna z maluszkiem. "Wystarczy tylko dobry gest i pomoc, aby  ułatwić rodzicowi jazdę komunikacją miejską, i aby mamy nie stały się więźniami swoich mieszkań tylko dlatego, że nie są w stanie poradzić sobie w pojedynkę" - przypominaliśmy.
Więcej…
 
Oczekując na tramwaj/autobus zachowaj odległość od krawędzi przystanku
mamy-miejsce-4-plakat-mCo jakiś czas docierają do nas skargi, że kierowca zatrzymał się dalej od krawędzi przystanku i między platformą przystankową a podłogą pojazdu utworzyła się kilkucentymetrowa przerwa. W niektórych przypadkach podyktowane jest to stanem nawierzchni zatoczki, kierowca nie chce uszkodzić pojazdu podjeżdżając na przystanek. Często zdarza się jednak, że nie chce on potrącić osób, stojących na samej krawędzi przystanku. „Jest to spory problem, gdyż uniemożliwia podjechanie pod krawężnik, co najmniej jakieś 20 cm” – ocenia jeden z naszych kierowców.

Więcej…