Logotyp MPK Poznań Sp. z o.o.
Kolejka Parkowa Maltanka
Strona Główna / Bezpieczeństwo / Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc
pierwsza-pomoc

Podróżując komunikacją miejską, chcąc nie chcąc, możemy być świadkiem ataku padaczki, zatrzymania krążenia czy choćby zwykłego omdlenia. Nasi motorniczowie i kierowcy, a także służby ratunkowe, przeszkoleni są z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zanim jednak kierujący pojazdem zostanie powiadomiony o takiej sytuacji i zatrzyma tramwaj czy autobus w bezpiecznym miejscu, pomóc może któryś z współpasażerów. W artykułach przygotowanych z ratownikami Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu prezentujemy jak zachować się w poszczególnych sytuacjach.



wstrzas-anafilaktyczny-plakatAnafilaksja to bardzo ostra i nagła reakcja alergiczna, której najbardziej niebezpieczną dla życia odmianą jest  wstrząs anafilaktyczny, zwany inaczej uczuleniowym. Krytyczne znaczenie w sytuacji jego wystąpienia ma szybkie i sprawne udzielenie pomocy choremu, w tym podanie leku ratującego życie – adrenaliny.

 
omdlenie14 lutego w Polsce obchodzony jest Dzień Chorego na Padaczkę, dlatego trzy lata temu przybliżyliśmy Wam jak udzielić pomocy osobie, która ma atak epilepsji. Rok później, nawiązując do Walentynek, skupiliśmy się na sercu i informowaliśmy jak ratować osobę w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Tym razem, kontynuując cykl dotyczący pierwszej pomocy, realizowany przy wsparciu ratowników ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, chcemy Wam wyjaśnić jak postępować, jeśli ktoś w Waszym otoczeniu zemdleje.
Wyobraźcie sobie sytuację: podróżujecie tramwajem lub autobusem i nagle jeden z współpasażerów upada albo siedząc, traci przytomność. Sprawdzacie czynności życiowe i okazuje się, że osoba oddycha. Co się stało? Jak pomóc takiej osobie?
 
ratownictwo-tramwaj-mW Polsce na cukrzycę choruje około 2 mln ludzi*, z czego połowa nawet nie wie, że jest chora. Jeśli by dodać do tego osoby, które mają stan przedcukrzycowy, okaże się, że problem cukrzycy dotyka bezpośrednio nawet 9 mln Polaków. Mijamy ich codziennie w tramwajach i autobusach, warto więc wiedzieć jak pomóc takiej osobie.
 
resuscytacja-pasazera-w-tramwaju-tramino-mCzy wiecie, że dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Serca (ang. World Heart Day)? To święto obchodzone jest w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF).
Z tej okazji przypominamy jak postępować w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, czyli zatrzymania czynności serca. Jeśli stwierdzicie, że leżący nie reaguje, jest nieprzytomny, nie oddycha, powinniście rozpocząć uciskanie klatki piersiowej.

Pamiętajcie:
- jeśli nie czujecie się z tym dobrze, nie musicie robić oddychania "usta-usta"!
- nie obawiajcie się, że przez uciskanie klatki piersiowej zrobicie poszkodowanemu jeszcze większą krzywdę - nie zrobicie,
- jeśli natychmiast podejmiecie resuscytację, zwiększycie szansę przeżycia poszkodowanego 2 a nawet 3-krotnie!

Więcej...
 
resuscytacja-pasazera-w-tramwaju-tramino-mCzy wiesz, że statystycznie dorosły Polak będzie ratował życie od 8 do 9 razy? W 70-80% tych przypadków odbędzie się w  gronie najbliższego otoczenia (znajomi, rodzina). Jeśli tylko świadkowie podejmą natychmiast resuscytację krążeniowo-oddechową, zwiększą szansę przeżycia poszkodowanego 2 a nawet 3-krotnie!
 
ratownictwo-zsr-mpk-poznan-i-sa-psp-mKrzysztof Prokopczyk, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu: „Za każdym razem, przede wszystkim należy wezwać pogotowie pod numerem 999 lub 112 i pomocy udzielać do przyjazdu karetki.