Logotyp MPK Poznań Sp. z o.o.
Kolejka Parkowa Maltanka
Strona Główna / O MPK / Ekologia
Ekologia

wojciech tulibacki katarzyna kierzek-koperska i mieczyslaw bronskiW Poznaniu staną kolejne miejskie pasieki. Będzie to możliwe w ramach realizacji programu „Poznań dla pszczół”. Domki dla owadów zapylających pojawią się na terenie zajezdni MPK oraz lasków na Marcelinie i Dębinie. Zastępczyni prezydenta Poznania, Katarzyna Kierzek - Koperska, Wojciech Tulibacki - prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego oraz Mieczysław Broński - dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich podpisali list intencyjny, w którym deklarują wolę współpracy w realizacji programu „Poznań dla pszczół”.

 
solaris-urbino-18-electric-01Rozpoczyna się nowa era poznańskiej komunikacji. Do obsługi pasażerskiej wprowadzone zostają nowoczesne i przyjazne środowisku autobusy elektryczne. Pierwsze „elektryki” wyjadą na ulice już dziś – będą wozić pasażerów na linii 174. W najbliższych latach poznański tabor wzbogaci się o kolejne elektryczne pojazdy: MPK otrzymało dofinansowanie na ich zakup.

 
iveco-daily-cng-02Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu jest coraz bardziej eko. Oprócz nowoczesnych i przyjaznych środowisku tramwajów i autobusów, MPK zakupiło także ekologiczne pojazdy techniczne. Pierwsze samochody dostawcze napędzane sprężonym gazem ziemnym CNG trafiły już do MPK Poznań. To osiem samochodów marki IVECO DAILY w dwóch rodzajach zabudowy. Te nowoczesne pojazdy, spełniające najsurowsze normy emisji spalin EURO 6, zastąpią wyeksploatowane technicznie oraz przestarzałe konstrukcyjnie pojazdy marki Lublin zasilane olejem napędowym.
 
solaris-12-hydrogenAutobus wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen, który swoją premierę miał w czerwcu podczas Światowego Szczytu Transportu Publicznego UITP w Sztokholmie, w ostatnich tygodniach był testowany przez przewoźników w Austrii i we Włoszech. Dzisiaj został zaprezentowany w Poznaniu. Jest to jego premiera na rynku polskim.
 
mercedes-citaro-01Taki właśnie elektryczny, bezemisyjny autobus eCitaro pojawiać się będzie przez najbliższy tydzień na liniach 163 i 190 w ramach testów, które przeprowadzamy wspólnie z firmą EvoBus Polska Sp. z o.o.


 
wizualizacja-12-electric-poznan21 autobusów elektrycznych marki Solaris zostanie dostarczonych do MPK Poznań do końca lutego 2020 roku. Elektrobusy zostaną wyposażone w baterie litowo-tytanowe LTO i będą mogły być ładowane zarówno przez pantograf, jak i złącze typu plug-in. Ponadto elektryczne Solarisy  zostaną wyposażone w szereg nowoczesnych udogodnień dla pasażerów i kierowców. To pierwsze autobusy napędzane energią elektryczną, na które zdecydował się Poznań, podążając za rosnącym trendem przełączania się europejskich miast na elektromobilność.

Dzisiaj poznańskie MPK i Solaris Bus & Coach S.A. podpisały umowę na dostawę 21 autobusów elektrycznych – 15 pojazdów przegubowych oraz 6 standardowej długości. Zgodnie z umową całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca lutego 2020 roku. Wartość kontraktu to ponad 70 mln złotych brutto.

 
kominikacja-oddechem-miastaMamy dość stania w korkach?
Dość mamy smogu, który nas zatruwa?
Komunikacja miejska – oddechem dla miasta!

Z takimi hasłami, po raz pierwszy w historii,  rzecznicy największych w kraju spółek komunikacyjnych i zarządów transportu organizują  wspólny projekt, którego inauguracją jest akcja happeningowa zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu tego samego dnia, o tej samej godzinie, w największych miastach Polski: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Poznaniu.
Hasło akcji - „Nie chcemy truć, chcemy zrobić trochę zadymy” kryje wiele dosłowności.
Bo nie chcemy truć o ekologii, ale za pośrednictwem wolontariuszy w maskach przeciwgazowych przemówić do świadomości mieszkańców, by korzystając z miejskiej komunikacji zadbali o własne zdrowie, komfort życia i perspektywy tego życia w przyszłości… 
 
solaris-urbino-electric-05-mPasażerowie MPK Poznań, co jakiś czas mogą porównać tabor, którym jeżdżą na co dzień, z innymi egzemplarzami, uruchamianymi liniowo na czas testów. W ostatnich miesiącach woziliśmy Poznaniaków hybrydą MAN czy czerwono-żółtym AutoSanem. Teraz Poznaniacy znowu byli pierwszymi w Polsce - a to za sprawą elektrycznego autobusu Solarisa, który kursował po ulicach Poznania jako darmowa linia E!
 
solaris-urbino-hybrid-na-linii-83-mCo jakiś czas dajemy pasażerom możliwość testowania nowych typów pojazdów. Tym razem na poznańskie ulice wyjechał hybrydowy autobus Solarisa. Urbino 12 z ekologicznym napędem wozi już pasażerów norweskiego Oslo, francuskiego Toulon czy zamieszkujących wyspę Reunion na Oceanie Indyjskim. Do soboty 16 czerwca br. będzie woził podróżnych w stolicy Wielkopolski. Dziś kursuje na linii 63.
 
certyfikat-eko-lider-mMiejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. zostało uhonorowane w VI edycji konkursu „ Przetargi dla Najlepszych - Lider Eko - Inwestycji” Certyfikatem Uznania za wieloetnie działania na rzecz ochrony środowiska. To jedyny tego typu konkurs ekologiczny w Polsce. Jego założeniem jest pokazanie i propagowanie działań mających na celu poprawę środowiska. Konkurs ma wyłonić najlepsze i najrzetelniejsze firmy oraz promować inwestorów i wykonawców inwestycji przyjaznych środowisku. Konkurs patronatem honorowym objął Minister Infrastruktury.
 
przedsiebiorstwo-przyjazne-srodowisku-nominacja-mNiedawno Poznań po raz drugi został uhonorowany tytułem Lidera Polskiej Ekologii. Tym razem jury doceniło m.in. organizację międzynarodowej konferencji klimatycznej, w którą zaangażowane było także MPK Poznań Sp. z o.o. To jednak nie jedyne takie wyróżnienie. 10 listopada Wojciech Tulibacki, odebrał z rąk Przewodniczącego Narodowej Rady Ekologicznej – Jerzego Buzka nominację w kategorii „Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku”.

 
rekuperacja09-mRekuperacja ogranicza zużycie energii przez elektryczne pojazdy szynowe. Pozwala zaoszczędzić ok. 20-30 % energii potrzebnej na rozruch oraz jazdę tramwaju i wykorzystać ją ponownie. Tym samym wpływa korzystnie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, powstające przy wytwarzaniu energii elektrycznej. Odzyskana w trakcie hamowania energia może być wykorzystana, w zależności od przyjętych rozwiązań, przez inne pojazdy lub zgromadzona w zasobnikach pojazdu i ponownie wykorzystana przy jego rozruchu.
Te i inne zagadnienia poruszano podczas konferencji REKUPERACJA 2009, zorganizowanej w dniach 17 i 18 września przez Instytut Pojazdów Szynowych "Tabor" w Poznaniu, MPK Poznań Sp. z o.o. oraz Oddział Poznański Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
 
emisja-spalin01-m emisja-spalin02-m

Przedsiębiorstwo o tak dużej skali jak MPK Poznań Sp. z o.o. ma niewątpliwie duży wpływ na otoczenie wokół nas. Aby ograniczyć negatywne oddziaływania na środowisko naturalne wynikające z eksploatacji zajezdni i stałych obiektów w różnych miejscach miasta oraz z eksploatacji taboru komunikacyjnego, Spółka realizuje szereg działań w ramach ochrony środowiska.

 

eco-driving-mNasi kierowcy przechodzą także szkolenia z zakresu eco-drivingu. Dzięku autobusom posiadającym elektroniczny przepływomierz paliwa, mierzącym rzeczywiste zużycie paliwa przez pojazd na zadanym dystansie, uczą się jak odpowiednia technika jazdy wpływa na oszczędności w zużyciu paliwa przez autobus.

 
W listopadzie 2008 roku staliśmy się właścicielami pierwszego w Polsce a dziewiątego w Europie autobusu z napędem hybrydowym.

hybryda-schemat-m


Rozmieszczenie elementów napędu hybrydowego w autobusie Solaris Urbino 18 Hybrid