Logotyp MPK Poznań Sp. z o.o.
Kolejka Parkowa Maltanka
Strona Główna / Pieszy wchodzący na przejście zyskuje pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!

Komunikaty

04.10.2022
12.10.2022
Tymczasowe zawieszenie funkcjonowania przystanku „Bystra (BYST41)”

169  171  178  182  185  ...
03.10.2022
Remont nawierzchni na ul. Murawa – etap I

164  170  216  226
03.10.2022
Budowa ścieżki rowerowej na ul. Literackiej Przebudowa przystanku „Strzeszyn Grecki 01 (STGR01)”

1  6  15
01.10.2022
Mecz piłkarski Lech Poznań - Legia Warszawa

198  219  T12
01.10.2022
Zmiany rozkładów jazdy od 1 października br.

01.10.2022
Zmiany w komunikacji tramwajowej od 1 października br.

26.09.2022
Zakończenie remontu nawierzchni ulicy Zgoda

98
17.09.2022
Zmiany na linii 98 - prace na placu Wielkopolskim

176  183  911
12.09.2022
Wzmocnienie komunikacji autobusowej w ciągu ulicy Szelągowskiej

09.09.2022
Remont nawierzchni ulicy Zgoda

195
06.09.2022
Budowa chodników i platform przystankowych na ul. Koszalińskiej – etap I

01.09.2022
Zmiany rozkładów jazdy na liniach nocnych

01.09.2022
[AKTUALIZACJA] Zmiany tras w komunikacji tramwajowej i autobusowej od 1 września br.

01.08.2022
Zmiana statusu przystanków „Naramowice” i „Armii Poznań”

727
25.07.2022
Rozbudowa drogi powiatowej 2401P w Dąbrówce

213  214  218  223  224
20.06.2022
[AKTUALIZACJA] Zmiana miejsca zatrzymania autobusów nocnych na węźle „Most Dworcowy”

Sprawdź nasze oferty pracy!Reklamuj się w MPK!

przejscie dla pieszych przez jezdnie i torowisko1 czerwca 2021 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z nimi, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, ale – uwaga! – za wyjątkiem tramwaju. Przed wejściem na przejście przez torowisko (bądź jezdnię i torowisko) należy zatem zachować szczególną ostrożność, przede wszystkim upewnić się, czy nie nadjeżdża tramwaj (jeśli nadjeżdża - trzeba udzielić mu pierwszeństwa przejazdu).

Z dniem 1 czerwca 2021 roku zmianie ulegają przepisy dotyczące kierowców i osób pieszych. - Nowe regulacje mają na celu m.in. zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię – informuje policja.

Istotne zmiany dotyczą m.in. zachowania w rejonie przejść dla pieszych. Od jutra już nie tylko piesi znajdujący na przejściu, ale również dopiero na nie wchodzący zyskują pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, jednak - za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo dopiero wtedy, gdy już będzie na pasach.

- Przepis o pierwszeństwie tramwajów na przejściach dla pieszych od wielu lat obowiązuje m.in. w Czechach, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Słowacji i Bułgarii. Ma na celu ochronę pieszych i budowanie wśród nich świadomości, że tramwaj potrzebuje do zatrzymania znacznie dłuższej drogi hamowania, aniżeli samochód – wyjaśnia Krzysztof Dostatni, wiceprezes ds. operacyjnych MPK Poznań. – Zmiana przepisów to jasny przekaz, że przed wejściem na przejście dla pieszych, zarówno przez jezdnię i torowisko łącznie, jak i przez przejście przez torowisko wyodrębnione z jedni, należy upewnić się, czy nie nadjeżdża tramwaj. Jeśli nadjeżdża to pieszy jest zobowiązany do udzielenia mu pierwszeństwa przejazdu. Zapobiegnie to tragicznym zdarzeniom, mogącym powstawać m.in. w wyniku niewłaściwej oceny prędkości nadjeżdżającego pojazdu szynowego, braku wiedzy o warunkach panujących na drodze (np. śliska szyna) oraz braku umiejętności oceny, czy motorniczy zdoła bezpiecznie zatrzymać tramwaj.

Tramwaj, jadąc z prędkością 50 kilometrów na godzinę, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zatrzyma się dopiero po ok. 60 metrach! Gdy tory są oblodzone lub mokre, droga hamowania wydłuża się jeszcze bardziej.

- Wierzymy, że dzięki wprowadzanej zmianie przepisów ograniczona zostanie liczba sytuacji zmuszających motorniczego do gwałtownego hamowania spowodowanego wtargnięciem pieszego na torowisko – mówi Krzysztof Dostatni. – Tramwaj to nie samochód, to „czołg na szynach”. Nie zatrzyma się w tak krótkim czasie jak samochód, nie ominie pieszego. Motorniczy nie ma możliwości żadnego innego manewru niż tylko użycie dzwonka i w skrajnych przypadkach wdrożenie nagłego hamowania, a podczas gwałtownego hamowania dochodzi często do dramatycznych sytuacji w pojeździe: pasażerowie przewracają się, spadają z siedzeń, uderzają się o poręcze czy urządzenia, doznając nieraz ciężkich urazów.

Ciężar przeciętnego tramwaju z kompletem pasażerów przekracza 50 ton. W zderzeniu z nim mniejsze pojazdy oraz niechronieni uczestnicy ruchu są bez szans. A droga zatrzymania pojazdu szynowego - właśnie z uwagi na jego masę oraz współczynnik tarcia między szynami a kołami, który jest znacznie mniejszy niż opon przeciętnego samochodu o jezdnię - jest kilkakrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością auta osobowego.

- Stąd nasz apel o szczególną uwagę podczas przechodzenia przez torowisko i stosowanie się do wytycznych, które mają podnieść bezpieczeństwo pieszych, pasażerów oraz innych uczestników ruchu – podkreśla Krzysztof Dostatni.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami:

  • Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych (przechodzenie przez jezdnię poza przejściem jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m, pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni).
  • Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
  • Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne (dotyczy to również miejsc, w których ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką itp.).
  • Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, również na przejściu dla pieszych; spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność; zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko; przebiegania przez jezdnię; chodzenia po torowisku.
  • Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
  • Od 1 czerwca br. podczas wchodzenia i przechodzenia przez ulicę pieszy ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.