Komunikaty
12.10.2022
Wiaty przystankowe w Poznaniu staną się bardziej przyjazne ptakom. Rozpoczęło się oklejanie ich specjalnymi naklejkami, które wskażą ptakom, że nie tędy droga. To specjalnie zaprojektowane piktogramy, bardziej skuteczne od popularnych naklejek z drapieżnikami – informuje Miasto Poznań i Grupa MTP.
Przeszklone budynki, przezroczyste ekrany akustyczne czy wiaty przystankowe stanowią często zagrożenie dla ptaków. Ornitolodzy szacują, że kolizje ze szklanymi taflami są główną - spowodowaną przez działalność człowieka - przyczyną śmierci ptaków.
- Mieszkańcy Poznania czasem zgłaszali nam przypadki kolizji ptaków z wiatami przystankowymi, które stawiamy - tłumaczy Bartosz Zeidler, dyrektor City Marketingu (City Marketing należy do Grupy MTP). - Szukaliśmy więc rozwiązania, które pomoże ptakom omijać wiaty, a przy okazji będzie estetyczne.
Tak powstały naklejki z piktogramami przedstawiającymi m.in. różne środki ekologicznego transportu czy charakterystyczne dla Poznania budynki, takie jak Ratusz czy targowa iglica (City Marketing należy do Grupy MTP). Ich wzór był konsultowany z poznańską organizacją Centrum Promocji Ekorozwoju, która prowadzi projekty dotyczące m.in. ptaków w mieście, a także z plastykiem miejskim czy przedstawicielami Urzędu Miasta.
Pierwsze wiaty, na których pojawią się testowe naklejki, znajdują się na przystankach autobusowych: Małe Garbary (od strony zachodniej, przy skwerze i stacji rowerów miejskich), Nad Wierzbakiem (przy Parku Sołackim) i Politechnika (od strony kampusu).
Naklejki to kolejny krok w kierunku uczynieniu poznańskich wiat bardziej przyjaznymi dla środowiska. W ubiegłym roku na kilku testowych wiatach zazieleniły się dachy - posadzony na nich rozchodnik gromadzi wodę opadową, zwiększając retencję wody w mieście i odciążając kanalizację. Absorbuje też pyły i drobne zanieczyszczenia, pomagając w walce ze smogiem. Obniża temperaturę pod wiatą latem, a podnosi - zimą.
Źródło: Rozbrajamy szklane pułapki
Zdjęcia: Grupa MTP/City Marketing