Komunikaty
12.10.2022
Wyróżnienie dla aplikacji myMPK
Aplikacja myMPK, która pomaga osobom z dysfunkcjami wzroku w korzystaniu z komunikacji miejskiej, zdobyła wyróżnienie w konkursie „Poznań dostępny - 2019”, w kategorii „Innowacje”.
- Konkurs „Poznań dostępny” powstał, aby promować dobre praktyki i inspirować do działań na rzecz szeroko rozumianej dostępności miasta dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Kapituła przyznała nagrody w dwóch obszarach: „Dostępna kultura i sport” oraz „Innowacje”. Przyznano też dyplomy i po raz pierwszy symboliczne Złote, Srebrne i Brązowe Ryczki za zajęcie I, II, III miejsca – informuje portal miejski poznan.pl.
- Ryczka to przedmiot uniwersalny, mocno wpisany w poznańską tożsamość, pomocny w codziennych, domowych czynnościach, ułatwiający życie - wyjaśnia Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. osób z niepełnosprawnościami. - Zwycięzcy naszego konkursu również wprowadzają ważne udogodnienia i ułatwienia, dzięki którym codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami staje się prostsze i lepiej dopasowane do ich potrzeb.
Jak informuje portal poznan.pl, w kategorii „Dostępna kultura i sport” Złota Ryczka trafiła do Centrum Kultury Zamek - za cykl pokazów filmowych "Obrazy wrażliwe"; Srebrna - do Teatru Animacji, którego spektakle docenili jurorzy; a Brązowa - do Muzeum Archeologicznego, za projekt "Przeszłość w murach zapisana - historia Pałacu Górków w Poznaniu".
W kategorii „Innowacje” najlepsze okazało się CKT Trakt, które zdobyło Złotą Ryczkę za System informacji o dostępności Bramy Poznania. Srebrną Ryczkę otrzymało Stowarzyszenie Edukacyjne MCA za „Atlas dla kultury”, a Brązową - CK Zamek za „Teatr Powszechny”.
Wyróżnienia trafiły do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego za aplikację myMPK oraz do Akademickiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej za „Poznańską Mapę Barier”.
Aplikacja myMPK, która powstała przy współpracy z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym Wielkopolska Jednostka Wojewódzka, może być wykorzystywana przez osoby z dysfunkcjami wzroku - pomaga im w sprawniejszym korzystaniu z komunikacji miejskiej.
Aplikacja myMPK powstała jesienią 2017 roku i od tego czasu – zgodnie z oczekiwaniami użytkowników - stale jest udoskonalana. Na początku tego roku, już po raz kolejny, została zaktualizowana - zyskała nowy wygląd, przez co korzystanie z niej jest bardziej intuicyjne i prostsze. Dodany został rozkład jazdy, jako alternatywa dla Wirtualnego Monitora, a sam Monitor wzbogacony został o piktogramy informujące o cechach pojazdu, który realizuje dany kurs (piktogramami oznaczane są kursy realizowane taborem: niskopodłogowym, z niską podłogą w środkowym członie, niskopodłogowym z rampą, z niską podłogą w środkowym członie z rampą, z możliwością zakupu biletów, z możliwością przewozu rowerów, wyposażonym w klimatyzację, wyposażonym w ładowarki USB).
Aplikacja jest dostępna zarówno dla użytkowników urządzeń z systemem Android, jak iPhone, posiada funkcję czytania informacji przez syntezator mowy.
Więcej informacji - w artykule „Poznań dostępny 2019 – znamy zwycięzców”