Komunikaty
12.10.2022
- Dziękuję wszystkim uczestnikom akcji „Przystanek jak malowany”. To bardzo ważne, że wspólnie dbamy o przestrzeń naszego miasta – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, która była jednym z mecenasów akcji. - W tegorocznej edycji ważna jest również pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, którzy 100 lat temu walczyli za naszą wolność. To budujące, że młodzi ludzi angażują się w tak ważne społecznie akcje – dodaje.
Mecenasami akcji zostali także: poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski, Przewodniczący Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność Jarosław Lange oraz Radny Miasta Poznania Wojciech Chudy.
- Warto podkreślić, że osoby wspierające kampanię „Przystanek jak malowany” nie tylko ufundowały nagrody dla zwycięzców, ale także będą sponsorować wyklejenie prac na przystankach – mówi pomysłodawca i organizator akcji Krzysztof Bartosiak, przewodniczący stowarzyszenia „Przystanek Folwarczna”. - W tym roku zmieniliśmy formułę akcji. Zamiast malowania, na wiatach zostaną wyklejone specjalistyczne folie z projektami. Są one bardziej estetyczne i odporne na niekorzystne warunki pogodowe – dodaje.
Wpisujące się w powstańczą tematykę projekty przygotowali uczniowie klas trzecich Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Prace nad projektami zostały poprzedzone wykładem o Powstaniu Wielkopolskim. Przez dwa tygodnie na stronie archiwum.mpk.poznan.pl można było zapoznać się pracami uczniów i zagłosować na pięć z 10 przygotowanych projektów. W tym roku wytypowano wiaty na dwóch przystankach tramwajowych i trzech autobusowych.
Zwycięskie prace
Przystanek autobusowy Piaśnicka/Kurlandzka II – 51,2 głosów internautów.
Autorka projektu Kaja Piechalak
Przystanek tramwajowy Polanka I - 65,5 proc. głosów internautów.
Autorka projektu: Danuta Kobylacka
Przystanek autobusowy Stare Żegrze – 56,5 proc. głosów internautów.
Autorka projektu: Aleksandra Idowiak.
Przystanek autobusowy Piaśnicka/Kurlandzka I – 79,5 proc. głosów internautów.
Autorka projektu: Martyna Lewandowicz.
Przystanek tramwajowy Polanka II – 55,1 proc. internautów.
Autorka projektu: Weronika Jagiełka.
Akcja "Przystanek jak malowany" została zainicjowana przez Stowarzyszenie "Przystanek Folwarczna" w 2013 roku a przyświecał jej jeden cel - przeciwdziałanie aktom niszczenia przystanków transportu publicznego. Wszystkie edycje cieszyły się dużym powodzeniem - w poprzednich latach młodzież z kilku szkół oraz placówek oświatowo-wychowawczych ubarwiła 38 wiat: 23 autobusowe i 15 tramwajowych. Młodzi uczestnicy diametralnie zmienili wygląd przystanków na podstawie własnoręcznie przygotowanych projektów.
Niszczenie publicznego mienia na przystankach komunikacji miejskiej to wciąż duży problem. Tylko od maja do końca grudnia ubiegłego roku odnotowano 803 akty wandalizmu. Najczęściej rozbijane są szyby w wiacie oraz pojawiają się graffiti lub tzw. tagi. Zdarzają się także uszkodzenie koszy na śmieci, niszczenie gablot z rozkładem jazdy czy łamania ławek.